Czym różni się odrzucenie skargi od jej oddalenia?

W dzisiejszym wpisie na blogu zwrócimy uwagę na kwestię, która umyka niejednokrotnie profesjonalnym pełnomocnikom, a Państwu może przydać się na egzaminie pisemnym na doradcę podatkowego oraz w późniejszej praktyce zawodowej doradcy podatkowego.

Mam na myśli różnicę między odrzuceniem skargi a jej oddaleniem. Są to dwie różne instytucje występujące w prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Nie można ich mylić ani w teorii, ani w praktyce! Na marginesie, odrzucenie, nazywane jest również w praktyce odrzutem.

Kiedy ma miejsce odrzucenie skargi?

Odrzucenie skargi jest jedną z tych rzeczy, które lepiej znać ze słyszenia. Warto jednak wiedzieć, kiedy sąd odrzuca skargę. Mówi o tym art. 58 § 1 PPSA.

Sąd odrzuci skargę m.in.
1)      gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie jej braków formalnych;
2)      jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej stroną skarżącą zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie;
3)      jeżeli wniesienie skargi jest z innych przyczyn niedopuszczalne.

Pamiętajmy więc, że odrzucenie skargi jest równoznaczne z odmową merytorycznego rozpatrzenia sprawy i nadaniem jej dalszego biegu. Sąd administracyjny odrzuci skargę postanowieniem.

Przykład praktyczny, kiedy sąd może odrzucić skargę.

W praktyce dość często zdarza się sytuacja, że spółka z o.o. nie ma zarządu (bo np. członkowie zarządu skutecznie złożyli rezygnacje). Jest to właśnie przypadek braku w składzie organów, który uniemożliwia takiej spółce działanie. Skład zarządu możemy natomiast sprawdzić w KRS https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/index.html Inną kwestią, którą poruszymy innym razem, jest to, że skład zarządu ujawniony w KRS może być nieaktualny. Niemniej jednak z załączonego do skargi odpisu KRS wyczytać można wiele rzeczy, istotnych dla postępowania sądowoadministracyjnego!

Kiedy ma miejsce oddalenie skargi?

Oddalenie skargi wiąże się z merytorycznym rozstrzygnięciem sprawy, choć jest to oczywiście rozstrzygnięcie niekorzystne dla skarżącego.

Jeżeli WSA po przeprowadzonym postępowaniu sądowoadministracyjnym nie uwzględni skargi, to ją oddali
(art. 151 PPSA). Właściwą formą takiego rozstrzygnięcia będzie wyrok (art. 132 PPSA).

ZAPAMIĘTAJ!

Odrzucenie skargi – odmowa merytorycznego rozpatrzenia skargi. Forma: postanowienie).

Oddalenie skargi – nieuwzględnienie skargi (czyli nasza przegrana w sądzie). Forma: wyrok.

Autor postu:
Mateusz Janik, radca prawny i doradca podatkowy
Mateusz będzie wykładowcą na IX edycji intensywnego kursu przygotowującego do egzaminu ustnego. Przygotuje dla Państwa wykłady m.in z działu V Postępowanie przed organami administracji publicznej i sądami administracyjnymi.

Tradycyjnie otwieramy podwoje naszego bloga na plotki i ploteczki z egzaminów pisemnych w sesji wiosna 2025. Zapraszamy do dzielenia się informacjami z egzaminów 🙂 Piszcie na kontakt@podatkowaoficyna.pl lub dzwońcie do redakcji. Z przyjemnością zamieścimy Wasze sprawozdania z egzaminu. 

Dzień Kazus Test
Dzień 1 (05.05.2025) Kazus nr 31 (zażalenie na postanowienie) Bez niespodzianek i pytań nieaktualnych
Dzień 2 (06.05.2025) Kazus nr 2 (skarga na decyzję) jw.
Dzień 3 (07.05.2025) czekamy na informację  
Ogłoszenie wyników 15 maja 2025 r.

Przed Tobą egzamin ustny na doradcę podatkowego?

Sprawdź jak możemy Ci pomóc w nauce. A jest z czego wybierać 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *